Атина

Опис на патувањето

29. Декември (Петок) СКОПЈЕ - АТИНА                                

Состанок  на групата на паркингот спроти хотел “Holiday Inn” во 18.00 часот. Тргнување за Атина во 18.30 часот. Се патува преку граничен премин Богородица – Евзони со попатни паузи. Ноќно  возењe.

30. Декември (Сабота) АТИНА

Пристигнување во Атина во утринските часови. Панорамски разглед на градот со локален водич: Плоштадите Омонија и Синтагма, Парламентот, Евзоните, Олимпискиот Стадион, Храмот на Зевс, Адријановата порта, Акропол... Сместување во хотел. Слободно попладне за одмор и индивидуални активности. Вечерта, дочек на Новата 2018 година на плоштадот Синтагма или факултативно новогодишна вечера во таверна на Плака со богата музичка програма и мени од грчката кујна. Ноќевање.

31. Декември (Недела) АТИНА - ПЕЛОПОНЕЗ

Појадок. Целодневен факултативен излет на Пелопонез. Посета на Коринтскиот канал, најакустичниот амфитеатар од Античка Грција - Епидаурус, Микена - Античкиот град. Можност за ручек во таверна во Микена. Враќање во хотел. Вечерта, факултативно препорачуваме посета на таверна на Плака. Ноќевање.

01. Јануари (Понеделник)    АТИНА - СКОПЈЕ

Појадок. Факултатитвна полудневна посета на пристанишното место Пиреја и Сунион, најјужниот ‘рт на Медитеранот од каде што може да се види Храмот посветен на богот на морето Посејдон. На враќање прошетка покрај најпознатите монденски летувалишта, Глифада и Вула. Во попладневните часови поаѓање за Скопје. Ноќно возење. Пристигнување во Скопје наредниот ден во утринските часови.

Во цената на аранжманот е вклучено

За уплата до 09 Декември цената е 99 евра

Редовна цена на аранжманот е 119 евра

 • Автобуски превоз на наведената релација
 • Сместување во хотел 3* на база 2 ноќевања со појадок
 • Разглед на Атина со локален водич
 • Организација на аранжманот и придружник на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено

 • Факултативна посета на Пелопонез 25 евра
 • Факултативна Новогодишна вечера во Таверна
 • Вечера во Таверна со програма 35 евра 30.12.2017
 • Факултативна посета на Пиреја и Сунион 10 евра
 • Влезници за локалитетите и други факултативни посети
 • Доплата за еднокреветна соба
 • Патничко-здравствено осигурување

Напомени

 • За реализација на аранжманот потребен е минимум од 40 патници
 • За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ
 • Уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
 • Пасошот треба да важи минимум 3 месеци од завршувањето на патувањето

Галерија

Препорачуваме

Рим

ТИВОЛИ И ВАТИКАН

Краков

Нова Година

Софија

Нова Година

Карневал во Венеција

Мурано, Бурано, Верона