Истанбул

Опис на патувањето

08. Март (Четврток) СКОПЈЕ - ИСТАНБУЛ

Состанок на групата на паркингот спроти хотел Holiday Inn во 16:00 часот. Тргнување за Истанбул во 16.30 часот. Се патува преку Грција со попатни паузи. Ноќно возење.

09. Март (Петок) СКОПЈЕ- ИСТАНБУЛ

Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Продолжуваме со панорамско разгледување на градот: Аксарај, Бејазит Мејдан, Универзитетот, Лалели Џамијата, Римскиот Аквадукт, Златниот Рог, Посета на Вселенската патријаршија, Посета на хотелот Пера Палас (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес), плоштадот Таксим, добро познатиот стадион Бешикташ, Галата Кула, Египетскиот Пазар, Јени Џамија, Рустем Пашина Џамија, Сулејманија, Фатих Џамија... Сместување во хотел. Можност за посета на Sapphire Seyir Terasi, највисоката Тераса во Европа, која убедливо не само што е највисока туку и маѓепсува со прекрасната панорамска глетка кон градот. Уште еден плус е можноста преку 4 Д Стумулација да се надлета небото над Истанбул и неговите безвременски обележја како Босфор, Галата Мостот, Девојачката Кула.

Попладневните часови, предлагаме посета на Азискиот дел на Истанбул – Ускудар - Белербеј, поминувајќи преку подводниот тунел Мармарас (13.5 км за 4 минути, 60 метри под нивото на водите на Босфор...Европа - Азија), прекрасно место за кафе, и можност да се вкуси прекрасна риба во некои од познатите ресторани. Враќање во хотел преку Босфорскиот Мост симболот на Истанбул - ноќна панорама на Истанбул... Ноќевање.

10. Март (Сабота) ВИЗАНТИСКИ И СУЛТАНСКИ ИСТАНБУЛ

Појадок. Факултативна посета на Сината Џамија со 6 минариња која претставува симбол на градот, прошетка по главниот историски плоштад на Истанбул, Хиподромот, палатата на Ибрахим Паша, прочуената Аја Софија, изградена во времето на владаење на Царот Јустинијан како најголема византиска црква, подоцна претворена во џамија, а денес музеј, отворен за сите посетители... Прошетка по просториите на Султанот Сулејман Величенствениот, и стариот султанов дворец Топкапи палата која ги чува приказните за огромното богатство на султаните, опкружена со море од три страни, каде може да се посети и со векови забранетата зона Султанскиот харем... Подземната Цистерна Yerebatan Sarayi 14 метри под нивото на земјата, со 9.800м2 површина... Во попладневните часови, посета на Капали Чаршија, затворен трговски маркет со сплет со околу 60 улици и 4000 продавници за злато, сребро, кожа и ткаенини... Во вечерните часови, вечера во Национален Ресторан, за незаборавно доживување со уметничка програма на ориентални танци и мени од турската кујна. Ноќевање.

11. Март (Недела) ИСТАНБУЛ- БОСФОР-СКОПЈЕ

Појадок. Факултативна посета на Долма Бахче Сарај - последната резиденција на Отоманскиот султан, која содржи музејска збирка со непроценливо богатство. Факултативно крстарење со брод по Босфор, панорамски разглед на раскошните палати од двете страни на каналот и секако пловење под мостовите Фатих и Босфор, кои ги поврзуваат Европа и Азија. Потоа, на Ваше располагање слободно време, за кое топло Ви препорачуваме прошетка до плоштадот Таксим, а за љубителите на шопинг прошетка по најпознатата улица Истиклал, како и посета на Шопинг Центар Форум каде се наоѓа големиот Аквариум.

Поаѓање за Скопје во попладневните часови. Се патува преку Грција, со попатни паузи. Пристигнување во Скопје наредниот ден во утринските часови.

 

Во цената на аранжманот е вклучено

 • Превоз со високо туристички автобус на наведената релација
 • Сместување во хотел Newport Hotel  3* во Истанбул на база 2 ноќевања со појадок
 • Организиран разглед на Истанбул
 • Организација на аранжманот и придружник на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено

 • Посета на Долма Бахче Сарај (водич, влезница) 35 евра
 • Крстарење со брод по Босфор 15 евра
 • Посета на Saphire Seyir Terasi (влезница за 4D + локален водич + превоз со автобус) 25 евра
 • Посета на Азискиот дел Ускудар-Белербеј по подводниот тунел 10 евра
 • Yerebatan Sarayı (потонатата палата) 10 евра
 • Вечера во национален ресторан 30 евра
 • Влезници во локалитетите Аја Софија 15 евра, Топ Капи 15 евра
 • Патничко – здравствено осигурување

Напомени

 • За реализација на аранжманот е потребен минимум од 40 патници
 • За овој аранжман важат Општите услови за патување на СKTM
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
 • Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето

 

Галерија

Препорачуваме

Крф

Ипсос

Шпанија

Италија, Франција

Дубаи

Градот на раскошот