Шпанија

Опис на патувањето

Земја со богата историја, традиција и култура. Земја на фламенкото и Тапас и Сангрија. Сончева, топла и возбудлива 24 часа. Ве водиме на Коста Брава – дива обала, со стрмни избраздени карпи и небесно сино море, скриени заливи, широки песочни плажи, со борова и храстова шума во позадина. Каталонската ривирена нуди прекрасен одмор, многу атрактивни излети и незаборавни ноќи: Барселона, Маѓични фонтани, Камп Ноу, Аквариум, Фиграс, Емпуриа брава, забавниот парк Порт Авентура, Мариналенд… а вечеите исполнети со фантастични шоу програми, фестивали, голем број на дискотеки, бодега, ноќни лудории…

Ние за Вас го одбравме најголемиот и најпознатиот центар на Коста Брава – Лорет Де Мар.

Гламурот на Азурниот брег: Ница, Кан, Антиб, Монако, Монте Карло и шармот на северна Италија: Венеција и Верона.

Термини: Секоја среда од 31.05 до 13.09.2017

 1. Ден (Среда) СКОПЈЕ - ВЕНЕЦИЈА            

Поаѓање во 15.00 часот од паркингот спроти хотелот Холидеј Ин. Се патува преку граничен премин Табановце, Србија, Хрватска, Словенија со попатни паузи. Ноќно возење.        

2. Ден (Четврток) ВЕНЕЦИЈА     

Пристигнување во предпладневните часови. Факултативна посета на Заспаната убавица – Венеција: каналот Гранде, мостот Риалто, плоштадот Сан Марко, Дуждевата палата… Сместување во хотел. Ноќевање.

3. Ден (Петок) ВЕНЕЦИЈА – ВЕРОНА – ЛОРЕТ ДЕ МАР

Појадок. Патувањето продолжува кон Шпанија со целодневна посета на Верона. Прошетка низ центарот на Верона: Плоштадите Бра, Ербе и Дел Сињори, куќата и гробот на Јулија, Арената… Слободно време за индивидуални разгледи и шопинг. Во вечерните часови поаѓање за Шпанија. Се патува покрај Генова, Ница, Монпелие. Ноќно возење.

04 - 11 Ден (Сабота) ЛОРЕТ ДЕ МАР         

Пристигнување во пладневните часови. Сместување. Престој на база 7 полупансиони или полни пансиони во одбрана категорија на хотел. За време на престојот ќе бидат организирани бројни факултативни излети: Барселона, камп Ноу, аквариум, забавниот парк ПОРТ АВЕНТУРА, музејот на Салвадор Дали, Емпуриа Брава, фламенко, средновековни витешки борби и др. Можност за посета на многу плажи, возење со брод со стаклено дно, коктел парти на плажа..

11. Ден (Сабота) ЛОРЕТ ДЕ МАР – НИЦА

Појадок. Слободен ден. Предлагаме Факултативно – Барселона шопинг, посета на најголемиот аквариум во Европа – Аквариумот на Барселона и вечерта следење на спектаклот на Магичната фонтана – незаборавно. Поаѓање за Ница во 23.00ч. Се патува преку Перпињан, Ним, со попатни паузи. Ноќно возење.

12. Ден (Недела) НИЦА

Пристигнување на Азурната обала предпладне. Факултативна посета на Антиб и Кан: Малото место Антиб каде се наоѓа прочуениот музеј на Пикасо, една од најголемите летно-зимски марини… Кан со својата прочуена Кроасета, Филмската палата, Стариот град… Попладнето сместување во хотел. Слободно време. Вечерта предлагаме да прошетате низ стариот дел на градот: плоштадот Солеја, Катедралата, Палатата на Правдата. Ноќевање.

13. Ден (Понеделник) НИЦА - МОНАКО – СКОПЈЕ

Појадок. По појадокот, факултативен излет: МОНАКО со посета на парфимеријата ФРАГОНАРД. Монако – палатата Грималди, катедралата Св. Никола, егзотичната градина, океанографскиот музеј, пристаништето херкулес, јапонската градина, населбите Ла Кондамин и Фонтвел и казината на Монте Карло. Поаѓање за Скопје од Монако во вечерните часови. Ноќно возење кон Скопје преку Словенија, Хрватска, Србија.

14. Ден (Вторник) СКОПЈЕ

Пристигнување во доцните вечерни часови.

ЦЕНОВНИК ШПАНИЈА 2017

FORTUNA PROGRAMA

DON JUAN CENTAR 2*, NORAI 2*, SAN HUAN PARK 2*, hotel VILLA GARBI 2*, NINAYS 2*…

 

 

 

 

ХОТЕЛИ 2*

MАЈ

ЈУНИ

ЈУЛИ

АВГУСТ

СЕПТ

ПОЛУПАНСИОН

31

7

14

21

28

5

12

19

26

2

9

16

23

30

6

13

По ЛИЦЕ во 1/2 соба

369

369

420

420

455

455

475

475

505

505

505

505

450

399

399

369

3-то и 4-то. ЛИЦЕ

349

349

399

399

429

429

449

449

479

479

479

479

429

379

379

349

Прво дете 2-10 г.

299

299

319

319

339

339

349

349

359

359

359

359

339

299

299

299

Второ дете 2-10г.

299

299

319

319

339

339

349

349

359

359

359

359

339

299

299

299

Доплата за 7 ПОЛНИ ПАНСИОНИ: 21 евро возрасни / 14 евра деца

Доплата за еднокреветна соба 200 евра

 

DON JUAN 3*, MONTANAMAR 3*, COPACABANA 3*, LA CAROLINA 3*, LA PALMERA AND SPA 3*...

 

 

 

ХОТЕЛИ 3*

MАЈ

ЈУНИ

ЈУЛИ

АВГУСТ

СЕПТ

ПОЛУПАНСИОН

31

7

14

21

28

5

12

19

26

2

9

16

23

30

6

13

По ЛИЦЕ во 1/2 соба

399

399

439

439

469

469

509

509

539

539

539

539

469

415

415

389

3-то и 4-то. ЛИЦЕ

359

359

399

399

419

419

449

449

469

469

469

469

419

379

379

349

Прво дете 2-10 г.

299

299

319

319

339

339

369

369

379

379

379

379

349

319

319

299

Второ дете2-10 г.

299

299

319

319

339

339

369

369

379

379

379

379

349

319

319

299

Доплата за 7 ПОЛНИ ПАНСИОНИ: 25 евра возрасни / 15 евра деца

Доплата за еднокреветна соба 220 евра

 

FENALS GARDEN 4*, PLAZA PARIS 4*, METROPOL 4*, DON JUAN PALACE 4* ……

 

 

 

 

 

 

ХОТЕЛИ 4*

MАЈ

ЈУНИ

ЈУЛИ

АВГУСТ

СЕПТ

ПОЛУПАНСИОН

31

7

14

21

28

5

12

19

26

2

9

16

23

30

6

13

По ЛИЦЕ во 1/2 соба

419

419

479

479

559

559

579

579

599

599

599

599

529

469

469

439

3-то и 4-то. ЛИЦЕ

399

399

449

449

519

519

539

539

569

569

569

569

499

429

429

419

Прво дете 2-10 г.

319

319

349

349

389

389

399

399

409

409

409

409

379

349

349

329

Второ дете 2-10 г

319

319

349

349

389

389

399

399

409

409

409

409

379

349

349

329

Доплата за 7 ПОЛНИ ПАНСИОНИ: 30 евра возрасни / 20 евра деца

Доплата за еднокреветна соба 250 евра

Во цената на аранжманот е вклучено

 • Високотуристички автобус со клима, ТВ, видео
 • 7 НП , 7ПП или 7ПА во Лорет де Мар во одбрана категорија на хотел и термин
 • 1НП на Азурен брег хотел со 2*/3*
 • 1НП во регија Венето во хотел со 2*/3*
 • Наш претставник кој Ве чека во Лорет Де Мар
 • Организација и туристички придружник на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено

 • Задолжително патничко осигурување
 • Факултативни излети
 • Девизен дел: 25 евра се плаќаат на водичот по пристигнување во Лорет де Мар, за трошоци на аранжманот на шпанската локална агенција. (Деца од 2 до 12 години плаќаат по 15 евра, а излетот Монако за деца од 2 до 12 е ГРАТИС)
 • Туристичка такса во Ница 1,5 евро по лице на ден
 • Туристичка такса Италија 2 евра по лице на ден
 • Туристичка такса Шпанија (од 0,5 – 1 евро по лице на ден во зависност од категоријата на хотелот), се плаќа на рецепција

Напомени

 • За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 40 патници
 • За овој аранжман важат Опшите услови за патување на СКТМ
 • Пасошот треба да важи минимум 3 месеци по завршувањето на патувањето

ФАКУЛТАТИВНИ ИЗЛЕТИ

 • Монако, Кан и Антиб, Венеција, (вклучена повратна бродска карта)
 • Барселона – Панорамика, Барселона – Меџик, Камп Ноу, Аквариум, Фигерас, музејот на Салвадор Дали, Емпуриа Брава, Фламенко вечер, Витешки борби,  Порт а Вентура, пакет Дискотеки…
 • Влезниците за излетите се плаќаат на лице место и не се вклучени во цената на излетот, освен каде што е наведено

ХОТЕЛИ

 • Сместување во централниот градски дел на Лорет де Мар оддалечени од 50-500 метри до градската плажа и плажата Феналс. Исхраната е на база на шведска маса.