Амстердам

Опис на патувањето

06. Април (Петок)    СКОПЈЕ – АМСТЕРДАМ                                                     

Состанок  на групата на аеродромот во Скопје во 04:30 часот. Полетување за Ајндховен во 06:10. По пристигнувањето во 08:55 часот, организиран трансфер од аеродромот до хотелот во Амстердам и сместување. Разглед на Амстердам: Плоштадот Дам, Кралската палата и Споменикот на соединетите холандски провинции, Музејот на Мадам Тисо, Новата Црква, Кулата Мунт, Пловечкиот цветен пазар, Плоштадот Рембрант и Статурата на познатиот сликар, познатата улица Спигел, старата пивница Хајнекен, Новиот градски кварт... Слободно време за прошетка низ градот, љубителите на уметноста можат да ги посетат музеите: Ријкс музејот кој е основан од братот на Наполеон (со делата на Рембрант), Музејот Ван Гог со најголемата збирка на неговите дела. Ноќевање.

07. Април (Сабота)    АМСТЕРДАМ

Појадок. Тргнување на ГОЛЕМА ХОЛАНДСКА ЕКСКУРЗИЈА (факултативен излет со автобус) со посета на “најубавата градина на светот” Кеукенхоф, каде на 32 хектари може да се види најубавото цвеќе во Холандија (околу 2 часа). Патувањето продолжува со посета на Хаг и организиран панорамски разглед на административната престолнина на Холандија, Парламентот, Палатата на мирот и Кралската палата. Попатна посета на модерниот град Ротердам, познат по најголемото пристаниште во Европа и највисоката кула во Холандија – Евромаст. Враќање во хотелот во вечерните часови. Ноќевање.

08. Април (Недела) АМСТЕРДАМ

Појадок. Факултативна посета: МАЛА ХОЛАНДСКА ЕКСКУРЗИЈА на традиционалното село Zaanse Schans, колевка на европската економија, со познатите ветерници, работилници за традиционалните кломпи, порцелан, сирење... Патот продолжува за Volendam, рибарско гратче на езерото ЕЈ. Враќање во Амстердам. Препорачуваме посета на фабриката за дијаманти, прошетка низ работилницата и навлегување во тајните на брусење на прочуените дијаманти. Во вечерните часови, можност за факултативно возење со брод по каналите, каде можете да ги доживеете боите на градот на посебен начин и да видите дел од мостовите по кои e позната Холандија. Ноќевање.

09. Април (Понеделник) АМСТЕРДАМ – СКОПЈЕ

Појадок. Организиран трансфер до аеродромот во Ајндховен. Полетување за Скопје во 09:30 часот. Пристигнување во Скопје во 12:05 часот.

 

Во цената на аранжманот е вклучено

 • Авионски превоз: Скопје – Ајндховен – Скопје
 • Рачен багаж (1 торба/куфер со димензии 55х40х23сm со максимум 10kg)
 • Трансфер аеродром – хотел – аеродром
 • Сместување во хотел New Century 3* во Амстердам на база 3 ноќевања со појадок
 • Организиран разглед на Амстердам
 • Организација на аранжманот и придружник на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено

 • Аеродромски такси 4.990 денари
 • Туристичка такса 600 денари (се плаќа во Агенција)
 • Доплата за багаж за чекирање (1 торба/куфер со максимум 20kg) 5.500 денари
 • Голема Холандска Екскурзија 75 евра / Кеукенкоф влезница 20 евра
 • Мала Холандска Екскурзија 55 евра
 • Крстарење по каналите 17 евра
 • Влезници во локалитетите, карти за локален превоз
 • Патничко – здравствено осигурување
 • Доплата за еднокреветна соба 10.000 денари

Напомени

 • За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ
 • За реализација на овој аранжман потребен е минимум од 25 патници. За реализација на факултативните излети потребен е минимум од 20 лица.
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
 • Пасошот треба да важи минимум 3 месеци по завршувањето на патувањето
 • ЗА РЕЗЕРВАЦИИ СО ПОНИСКА ЦЕНА ПОТРЕБНА Е УПЛАТА НА 30% ОД ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ

Галерија

Препорачуваме

Карневал во Венеција

Сигурна реализација

Милано

Сигурна реализација

Виена и Братислава

Сигурна реализација

Виена и Братислава

Сигурна реализација