Берлин

Опис на патувањето

09. Ноември (Петок) СКОПЈЕ – БЕРЛИН

Состанок на групата на аеродромот во Скопје во 04.30 часот. Авионот за Берлин полетува во 06.00, слетување во Берлин во 08.35 часот. Организиран разглед на градот, Плоштадот на Републиката, Германскиот Парламент Бундестаг, Авенијата Унтер ден Линден, Брандербуршката Порта, Плоштадот Александерплац со највисоката ТВ кула Фернзетурм, а од тука започнува и најдолгата трговска улица Курфурштендам долга околу 3 километри, Црквата Св. Никола, Дворецот Шарлотенбург познат по прекрасниот уреден парк, Олимпискиот Стадион, Меморијалниот комлекс посветен на холокаустот, Плоштадот Потсдам, Еврејскиот музеј, легендарниот некогашен граничен премин помеѓу Источниот и Западниот Берлин – наречен Чарли, Берлинскиот ѕид... Сместување во хотел. Препорачуваме прошетка во стариот дел на Берлин, со тесни улички со калдрма и многубројни продавници за сувенири, антикварници, ресторани и традиционални пивници. Ноќевање.

10. Ноември (Сабота) БЕРЛИН

Појадок. Препорачуваме посета на Музејскиот остров со 5 музеи. Последниот изграден, и можеби највреден музеј е Пергамон, завршен во 1930 година, кој изложува реконструкции во оригинална големина на монументални антички згради, како што се Пергамонскиот олтар, портата Иштар на Вавилон и портата на пазарот во Милет. Овие реконструкции се состојат од оригиналните делови пренесени од местата каде се пронајдени. Вечерта, можност за вкусување на познатите берлински специјалитети, зачинет колбас со кари или познатиот оброк кој го носи името Берлин, црн дроб на Берлински начин, односно похован црн дроб со јаболка и кромид. Ноќевање.

11. Ноември (Недела) БЕРЛИН - ПОТСДАМ

Појадок. Слободно времe за индивидуални прошетки или факултативна посета на Потсдам, брандербуршка престолнина, некогашна резиденција на Пруските кралеви и летна резиденција на Фредерик Велики. Гратчето денес изобилува со прекрасни пејзажни убавини, паркови и кралски палати, под заштита на УНЕСКО. Палатата Сансуси е изградена во рококо стил, како пандан на познатиот француски дворец Версај, во обид за тогашниот крал, да обезбеди место понастрана од вревата и формалностите на берлинскиот двор. И самото негово име во превод значи “безгрижен”. Палатата ја красат 12 различни гламурозни и тематски различни соби, опкружена со прекрасен парк кој каскадно се распространува низ дворовите со многубројните фонтани... Ноќевање.

12. Ноември (Понеделник) БЕРЛИН - СКОПЈЕ

Појадок. Организиран трансфер до аеродромот во Берлин. Авионот за Скопје полетува во 09.10 часот. Пристигнување во Скопје во 11.30 часот.

За уплата до 20 Октомври цената е 199 евра

Редовна цена на аранжманот е 249 евра

Во цената на аранжманот е вклучено

 • Авионски превоз на релација Скопје – Берлин – Скопје
 • Рачен багаж (1 торба/куфер со димензии 40х30х20cm со максимум 10kg)
 • Трансфер во Берлин од аеродромот до хотелот и обратно
 • Сместување во хотел Holiday Inn Express Berlin - Alexanderplatz во строгиот центар на Берлин на база 3 ноќевања со појадок
 • Организиран разглед на Берлин
 • Прошетки според програмата со придружник од агенцијата
 • Организација на аранжманот и придружник на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено

 • Аеродромски такси 2.980 денари
 • Доплата за уште 1 торба/куфер за рачен багаж со димензии 50х40х23cm со максимум 10kg 600 денари
 • Багаж за чекирање 1 торба/куфер со максимум 10kg 900 денари
 • Доплата за поголем куфер за чекирање (со максимум 20kg наместо 10kg) 2.900 денари
 • Туристичка такса 3 евра на ден (се плаќа во агенција)
 • Факултативна посета на Потсдам (со влучена влезница за Палатата Сансуси) 50 евра
 • Влезници во локалитетите, карти за локален превоз
 • Патничко - здравствено осигурување 250 денари

Напомени

 • За реализација на аранжманот е потребен минимум од 25 патници
 • За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс
 • 1евро = 62 денари
 • Пасошот треба да важи минимум 3 месеци по завршувањето на патувањето
 • ЗА РЕЗЕРВАЦИИ СО ПОНИСКА ЦЕНА ПОТРЕБНА Е УПЛАТА НА 30% ОД ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ

Галерија

Препорачуваме

Дубаи

Градот на раскошот

Истанбул

Нова Година

Краков

Нова Година

Милано

Сигурна реализација