Истанбул

Опис на патувањето

25. Април (Четврток) МАКЕДОНИЈА – ИСТАНБУЛ         

Состанок на групата и поаѓање од градовите: Куманово во 15:15 ч. (Бензинска "Makpetrol" - Автопат), Скопје во 16:00 ч. (Хотел "ВИП" - наспроти саем), Велес во 16:45 ч. (Бензинска "Makoil" - Мотел Македонија), Штип во 16:00 ч. (пред Стадионот), Неготино во 17:15 ч. (Бензинска "Makpetrol" - Автопат), Струмица во 17:00 ч. (Бензинска "Makpetrol" - кружен тек). Се патува преку граничен премин Богородица. Ноќно патување со попатни паузи за одмор и царински формалности.

26. Април (Петок) ИСТАНБУЛ (Аја Софија,Топ Капи)

Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Можност за сместување во хотел. По кратка пауза, со локален водич посета на Хиподромот (кој некогаш служел за коњски трки, денес е меморијален плоштад со обележја од минатото), Сината Џамија (изградена на почеток на XVII век од страна на познатиот архитект Мехмед-Ага воедно и последна импресивна градба на отоманската религиска архитектура… Единствена џамија во Истанбул и Турција која има шест минариња), Аја Софија (Аја Софија се преведува и како Црква на Светата мудрост и се смета за најубав пример на византиската уметност. Црквата е градена за време на Византискиот цар Јустинјан и нејзината купола е висока 56 метри и изгледа како да лебди, со што го претставува небото. Била најголема катедрала во светот скоро 1000 години се додека не е изградена катедралата во Севили. По освојувањето на градот од Мехмед Освојувачот, кој бил толку имресиониран од цркавата што ја претвара во џамија и останува така се додека не е повторно претворена во Музеј. Аја Софија остана најголема верска зграда во Истанбул, иако секој моќен султан пробал да ја претвори во џамија. Музејот денес е една од најголемите атракции за туристите во Истанбул), Палатата Топ Капи - музејот каде што се наоѓа мечот нa прорoкот Мухамед, некогашното главно седиште на Османлиската империја, изграден во времето на Султан Мехмед II. При главниот влез на Топ Капи Палатата, од десната страна се наоѓа црквата Света Ирина, единствена христијанска црква во Истанбул која никогаш не е претворена во Џамија. Можност за попатна посета на Капали Чаршија. Враќање во хотел. Слободно време за одмор и индивидуални активности. Ноќевање.

27. Април (Сабота) ИСТАНБУЛ (Панорамски раглед, Крстарење по Босфор, Долма Бахче Сарај

Појадок. Слободен ден за индивидуални активности или заминување на панорамски разглед на градот, со можност за факултативно крстарење со брод по Босфор. Престојот во Истанбул не е комплетен без традиционалното и незаборавно крстарење по Босфорот. Бреговите од двете страни претставуваат мешавина од минатото и сегашноста, од модерни раскошни хотели, палати до приватни куќи. За време на патувањето се поминува покрај прекрасната Долма Бахче Палата, зелените паркови и царските паваљони на Јилдиз Палатата, Белербеј Палатата која се наоѓа покрај самиот мост од Азиската страна, под мостовите кои го делат Истанбул на Азиски и Европски дел... прекрасна панорамска прошетка низ Истанбул. Факултативна посета на палатата Долма Бахче Сарај - првиот дворец кој бил изграден во Османлиската империја и кој до 1922 година служел како резиденција на Отоманскиот Султан, а по 1922 година во него живеел Кемал Ататурк. Палатата е градена во европски стил и ја заменува старата Топкапи Палата во средина на 19 век. Палатата зрачи со лукскуз поради исклучително вредни и скапи збирки на непроценливо богатство. Поделена е на два дела, Селамлик - дел за мажите и Харем - делот за жените. Во харемот се просториите во кои живеел таткото на турската нација, Кемал Ататурк. Долма Бахче Палатата е изградена во 19 век и е една од најгламурозните палати во светот. Таа била административен центар на крајот од Отоманската Империја со последниот Султан кој живеел таму. Денеска е претворена во музеј кој содржи уметничко-историски збирки со непроценливо богатство. Враќање во хотел. Слободно време за одмор. Вечерта, факултативна вечера на брод (3 часовно ноќно крстарење со брод + трансфер). Mузичка програма (фолк танци, традиционални церемонии, ориентални танчарки), јадење и неограничени безалкохолни пијалоци (кафе, чај, вода, сокови). Прекрасна ноќна панорама на Истанбул. Ноќевање.

28. Април (Недела) ИСТАНБУЛ-МАКЕДОНИЈА        

Појадок. Напуштање на хотелот. Посета на Цариградската Патријаршија каде припадниците на православната вероисповед ќе имаат можност да влезат на овој голем христијански празник. Факултативна посета на Sapphire Seyir Terasi (панорамска тераса), највисоката зграда во Европа од 236 метри. Првите два спрата нагоре и околу 4 спрата надоле е шопинг центар каде што можете да се најдат повеќе познати бреднови. На врвот од зградата се наоѓа тераса со панорамски поглед на Истанбул, каде што во мала кино сала се овозможува 4D проекција, симулација на надлетување на Истанбул со хелихоптер, можност да се почувствува сјајот на Борфорот, шармот на Момината кула, или позната како Мејден Кула, магичната Аја Софија, тајната на Топ Капи Палатата, Брилијантната Султанахмет џамија (Сината џамија), цистерната, страшниот вртлог, дервишите, убавините на модерниот дел од Истанбул, Плоштадот Таксим, Истаклал Улицата... сето ова може да се доживее во четвртата димезија во Сафир Сеир Тераси. Посета на нај големиот трговски центар во Европа - FORUM, во кој се наоѓа Аквариумот Turkuazoo. Посета на Venezia Mega Outlet каде ќе има слободно време за шопинг и можност за пловење со гондола. Поаѓање за Македонија во вечерните часови. Ноќно возење преку Грција со попатни паузи.

28. Април (Недела) ИСТАНБУЛ-МАКЕДОНИЈА

Пристигнување во пладневните часови.

Во цената на аранжманот е вклучено

 • превоз на наведената релација со високо туристички автобус
 • 2 ноќевања со појадок во хотел Glorious 4* во Истанбул
 • пешачка тура со локален водич на македонски или српски јазик
       - посета на Хиподромот
       - посета на Сината Џамија
 • посета на Цариградската Патријаршија по повод големиот христијански празник Велигден
 • посета на најголемиот трговски центар во Европа - FORUM
 • посета на Venezia Mega Outlet
 • професионален туристички придружник
 • организација и реализација на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено

 • панорамски разглед на Истанбул со локален водич на српски или македонски јазик - 10€
 • посета на Долма Бахче Сарај  (превоз | влезница | локален водич) - 20€
 • посета на Аја Софија  (влезница | аудио сет (слушалки) | локален водич) - 15€
 • посета на Топ Капи Палатата  (влезница | локален водич) - 15€
 • Долма Бахче Сарај + Аја Софија + Топ Капи = ГРАТИС панорамски разглед
 • - посета на Madame Tussauds - (превоз | влезница) - 15€
  - крстарење со брод по Босфор - 20€
  - посета на Saphire Seyir Terasi  (превоз | влезница за 4D | локален водич) - 15€
  - посета на Аквариумот Turkuazoo  (превоз | влезница) - 15€
 • СИТЕ факултативи - 115€
 • вечера на брод (3 часовно ноќно крстарење со музичка програма, вечера, неограничено безалкохолно пиење и трансфер) - 35€
 • СИТЕ факултативи со вклучена вечера на брод - 150€
 • здравствено патничко осигурување (задолжително)

Напомени

 • За реализација на аранжманот е потребен минимум од 45 патници
 • За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
 • Пасошот треба да важи минимум 6 месеци по завршувањето на патувањето

Галерија

Препорачуваме

Рим

Ватикан и Тиволи

Милано

Лугано и Комо

Париз

Градот на светлината

Рим

Ватикан и Тиволи