Лисабон и Порто

Опис на патувањето

18. Март (Понеделник) СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ

Состанок на групата на аеродромот во Скопје во 19:25 часот. Полетување за Истанбул во 20:45 и пристигнување во 00:20 часот. Трансфер до хотелот и сместување. Ноќевање.

19. Март (Вторник) ИСТАНБУЛ – ПОРТО

Појадок. Организиран трансфер до аеродромот во Истанбул. Полетување во 12:35 и пристигнување во Порто во 14:45 часот. Трансфер до хотелот и сместување. Прошетка до улицата Света Катерина и уживање со добро кафе во кафе барот Мажестик. Разгледувањето продожува до речниот брег, во квартот Вила Нова де Гаја. Можност за дегустација на локалните вина, од категоријата на најдобри европски вина, кои ги прославија Порто и долината на реката Дуоро со своите лозја и винарските визби. Ноќевање.

20. Март (Среда) ПОРТО            

Појадок. Прошетка низ Порто, вториот град по големина во Португалија, кој во 1996 година е поставен на листата на УНЕСКО како дел од светското наследство: Авенијата Алиадос, Катедралата, Берзата, Црквата на Свети Франциско со позлатени барокни резби… Порто е нераскинливо позврзан со реката Дуоро, каде се наоѓа впечатливиот мост Луис, изграден од ученикот на познатиот Ајфел. Ноќевање.

21. Март (Четврток) ПОРТО - ЛИСАБОН

Појадок. Организиран трансфер до Лисабон со факултативна екскурзија до Синтра, сликовит град под заштита на УНЕСКО, некогашна летна резиденција на португалските кралски семејства. Патувањето продолжува до најзападната точка на континентална Европа, Кабо да Рока. Покрај океанскиот брег, патот води до Кашкаиш, некогашно рибарско село, а, денес познато летувалиште кое со шеталиште е поврзано со Есторил. Ова монденско летувалиште со голем број голф терени, луксузни хотели и огромно казино, се споредува со Монте Карло. Сместување во хотелот. Ноќевање.

22. Март (Петок) ЛИСАБОН

Појадок. Разглед на португалскиот главен град кој ужива особено сончева позиција на крајбрежјето на Европскиот Атлантик: Плоштадот Маркиз де Помбал, Авенијата на Слободата, покрај реката Тежо, во зоната на Плоштадот Комерцио и квавртот Алфама. Препорачуваме посета на кулата Белем каде се наоѓа споменикот на славните португалски морепловци и нивните откритија, со кратко застанување на местото од каде Васко де Гама испловил на патување до Индија. Разгледот продолжува до симболот на Лисабон – Манастирот Свети Јероним од 16 век, кој е под заштита на УНЕСКО. Можност за посета на продавниците во еден од најголемите шопинг центри во Европа, Freeport Outlet Designer Mall. Вечерна прошетка по елегантната Авенија на Слободата до плоштадите Росио и Рестаурадорес. Ноќевање.

23. Март (Сабота) ЛИСАБОН – ПАРК НА НАЦИИТЕ

Појадок. Прошетка до Паркот на Нациите, комерцијален и резиденцијален кварт, каде се одржа светската изложба EXPO. Местото е полно со атракции, ресторани и продавници, а во близина се наоѓа и прочуениот Океанариум, втор по големина во светот, со повеќе од 10.000 растителни и животински видови. Препорачуваме возење со жичарата со панорамски поглед кон најдолгиот мост во Европа „Васко де Гама“, со должина од 17 километри. Прошетката продолжува по уличките со калдрма низ квартот Алфама со можност за возење со стариот трамвај до Катедралата и Замокот од каде се пружа прекрасна панорамска глетка на централниот дел на Лисабон. Вечерта, препорачуваме вечера со ритамот на специфичната португалска музика Фадо. Ноќевање.

24. Март (Недела) ЛИСАБОН – ИСТАНБУЛ – СКОПЈЕ                                                 

Појадок. Организиран трансфер до аеродромот во Лисабон. Полетување за Истанбул во 11:25 часот. Пристигнување во Истанбул во 19.05 и полетување за Скопје во 20:15. Слетување во Скопје во 19:45 часот.

За уплата до 15 Декември цената е 449 евра.

Редовна цена на аранжманот е 499 евра.

Во цената на аранжманот е вклучено

 • Повратен авионски превоз на релацијата Скопје-Истанбул-Порто и Лисабон – Истанбул - Скопје
 • Багаж за чекирање до 30 kg и Рачен багаж (ташна и 1 торба до 8 kg)
 • Трансфер од аеродромот до хотелот во Порто
 • Трансфер од хотелот во Порто до хотелот во Лисабон
 • Трансфер од хотелот до аеродромот во Лисабон
 • 1 ноќевање со појадок во Хотел 4/5* во Истанбул и организиран трансфер од/до аеродромот
 • 2 ноќевања со појадок во Хотел 3* во Порто
 • 3 ноќевања со појадок во Хотел 3* во Лисабон
 • Разглед и прошетки во Лисабон според програмата
 • Разглед и прошетки во Порто според програмата
 • Професионална организација на аранжманот и придружник на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено

 • Аеродромски такси 7.998 денари
 • Туристичка такса 15 евра (се плаќа во агенција)
 • Факултативен излет во околината на Лисабон (Синтра, Кабо да Рока, Кашкаиш, Есторил) 50 евра
 • Карти за локален превоз (метро)
 • Патничко-здравствено осигурување 450 денари

Напомени

 • За реализација на аранжманот е потребен минимум од 20 патници
 • За овој аранжман важат општите услови за патување на СКТМ
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
 • Пасошот треба да важи минимум 6 месеци по завршувањето на патувањето

  

ЗА РЕЗЕРВАЦИИ СО ПОНИСКА ЦЕНА ПОТРЕБНА Е УПЛАТА НА 30% ОД ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ

МОЖНОСТ ЗА ПЛАЌАЊЕ НА 10 РАТИ БЕЗ КАМАТА СО КРЕДИТНА КАРТИЧКА НА ТУТУНСКА БАНКА

Галерија

Препорачуваме

Москва и Санкт Петербург

Раскошна Русија

Берлин

Музејски остров, Постдам