Рим

Опис на патувањето

12. Декември (Четврток) СКОПЈЕ - РИМ

Состанок на групата на аеродромот во Скопје во 15:50 часот. Полетување за Рим во 17:20 и слетување во 18:55 часот. Панорамско разгледување на градот: Плоштадот Дел Пополо, Виа Дел Корсо, Плоштадот Венеција со споменикот на Виктор Емануеле, мостовите на Тибар, Палатата на Правдата, Тврдината Сан Ангело, Црквата Св. Петар... Трансфер до хотелот и сместување. Ноќевање.

13 Декември (Петок) РИМ              

Појадок. Прошетка низ центарот на Рим и уживање во убавините на градот: посета на Шпанските скали познати како "дневна соба на градот", Фонтаната Ди Треви со легендата за фрлање паричка за повторно враќање во Рим, Пантеон, Црквата Св. Климент, Црквата Св. Петар во ланци со статуата Мојсие – познатото дело на Микеланџело, Колосеумот, Римскиот Форум, прекрасниот Плоштад Кампидољо... Прошетка до Плоштадот на уметниците со прекрасните фонтани – Плоштадот Навона, да се почувствува атмосферата на кафулињата со “вистинско” италијанско кафе. Ноќевање.

14 Декември (Сабота) ВАТИКАН

Појадок. Препорачуваме факултативна посета на Ватикан: Ватиканските музеи со восхитувачките колекции на слики, скулптури, стари мапи и таписерии, незаобиколната Систинска капела чиј свод е украсен од Микеланџело со уникатни ремек дела и најголемата Црква на светот Св. Петар... Прошетка до боемскиот кварт Транстевере и вечера во национален ресторан – траториа, со мени од италијанската кујна. Ноќевање.

15 Декември (Недела) РИМ - СКОПЈЕ 

Појадок. Слободно време за шопинг по познатата улица Виа Дел Корсо. Трансфер до аеродромот во Рим. Полетување за Скопје во 20:15 и слетување во 21:50 часот.

За уплата до 11 Ноември цената е 199 евра

Редовна цена на аранжманот е 249 евра

 

Во цената на аранжманот е вклучено

 • Авионски превоз на релација Скопје-Рим-Скопје
 • Рачен багаж (1 торба/куфер со димензии 40х30х20cm до 10kg)
 • Трансфер во Рим од аеродромот до хотелот и обратно
 • Сместување во Хотел Raeli 4* во поширокиот центар на Рим на база 3 ноќевања со појадок
 • Организиран панорамски разглед на градот
 • Организација на аранжманот и придружник на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено

 • Аеродромски такси 3.700 денари
 • Доплата за уште 1 торба/куфер за рачен багаж со димензии 55х40х23cm (со максимум 10kg) 1.300 денари
 • Доплата за куфер за чекирање (со максимум 10kg) 1.400 денари
 • Доплата за поголем куфер за чекирање (со максимум 20kg наместо 10kg) 2.200 денари
 • Туристичка такса 6 евра на ден (се плаќа во хотелот)
 • Факултативни излети: Посета на Ватикан со локален водич, превоз, резервација и влезница 50 евра
 • Организирана пешачка прошетка низ центарот на Рим 15 евра
 • Факултативна вечера во ресторан
 • Влезници во музеите и културно историските споменици
 • Kарти за локален превоз (метро)
 • Патничко – здравствено осигурување 250 денари

Напомени

 • За реализација на аранжманот потребен е минимум од 20 патници
 • За овој аранжман важат Опшите услови за патување на СКТМ
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
 • Пасошот треба да важи минимум 3 месеци по завршувањето на патувањето

Галерија

Препорачуваме

Рим

Ватикан

Санкт Петербург и Москва

Раскошна Русија

Андалузија

Една поинаква приказна