Шпанија

Опис на патувањето

 

Земја со богата историја, традиција и култура. Земја на фламенкото, коридата и виното. Сончева, топла и возбудлива 24 часа. Ве водиме на Коста Брава – “Дива Обала”, со стрмни избраздени карпи и небесно сино море, скриени заливи, широки песочни плажи, со борова и храстова шума во позадина. Каталонската Ривирена нуди прекрасен одмор, многу атрактивни излети и незаборавни ноќи: Барселона, Фигерас, забавниот парк Порт Авентура, водени лудории, аквариум Мариналенд… а ноќе многубројни дискотеки, барови и забава до раните утрински часови...вечеите исполнети со фантастични шоу програми, барови и забава со раните утрински часови...Ние за Вас го одбравме најголемиот и најпознатиот центар на Коста Брава – Лорет Де Мар. Гламурот на Азурниот брег: Ница, Кан, Антиб, Монако, Монте Карло и шармот на северна Италија: Венеција и Верона.

Термини: Секоја среда од 30.05 до 12.09.2018

01. Ден (Среда) СКОПЈЕ - ВЕНЕЦИЈА

Поаѓање во 13.00 часот од паркингот кај спортски центар Борис Трајковски. Поаѓање во 13.30 часот. Се патува преку граничен премин Табановце, Србија, Хрватска, Словенија со попатни паузи. Ноќно возење.        

02. Ден (Четврток) ВЕНЕЦИЈА     

Пристигнување во предпладневните часови. Факултативна посета на Заспаната убавица – Венеција: пловење со брод од пристаништето Пунта Сабиони до Венеција, разглед на градот: каналот Гранде, мостот Риалто, плоштадот Сан Марко, Дуждевата палата, старата библиотека… Сместување во хотел. Ноќевање.

03. Ден (Петок) ВЕНЕЦИЈА – ВЕРОНА – ЛОРЕТ ДЕ МАР

Појадок. Патувањето продолжува кон Шпанија со целодневна посета на Верона. Прошетка низ центарот на Верона: Плоштадите Бра, Ербе и Дел Сињори, куќата и гробот на Јулија, Арената… Слободно време за индивидуални разгледи и шопинг. Во вечерните часови поаѓање за Шпанија. Се патува покрај Генова, Вентимиља, Сан Ремо, Ница, Перпињан со попатни паузи. Ноќно возење. 

04. Ден (Сабота) ЛОРЕТ ДЕ МАР         

Пристигнување во Лорет де Мар во предпладневните часови. Сместување во одбраниот хотел после 14 часот. Ноќевање.

04 – 11 Ден ЛОРЕТ ДЕ МАР

Престој на база 7 ноќевања со појадок, полупансиони или пансиони во одбрана категорија на хотел. За време на престојот ќе бидат организирани бројни факултативни излети: Барселона, камп Ноу, аквариум, забавниот парк ПОРТ АВЕНТУРА, музејот на Салвадор Дали, Емпуриа Брава, фламенко, Витешки борби, Аквариум, Пакет дискотеки и др.

11. Ден (Сабота) ЛОРЕТ ДЕ МАР – НИЦА

Појадок. Напуштање на собите до 10.00 часот. Слободен ден. Предлагаме Факултативно Барселона меџик и шопинг, следење на спектаклот на Магичната фонтана – незаборавно! Поаѓање за Ница во 23.00ч. Се патува преку Перпињан, Ним со попатни паузи. Ноќно возење.

12. Ден (Недела) НИЦА

Пристигнување на Азурниот брег предпладне. Факултативна посета на Кан познат со својата прочуена Кроасета, филмската палата, луксузните хотели, Стариот град… Попладнето сместување во хотел. Слободно време. Вечерта прошетка низ стариот дел на градот: плоштадот Масена, Солеја, Катедралата, Палатата на правдата. Ноќевање.

13. Ден (Понеделник) НИЦА - МОНАКО – СКОПЈЕ

Појадок. По појадокот, факултативен излет: МОНАКО со посета на парфимеријата ФРАГОНАРД. Монако со посета на парфимеријата Фрагонард и казината на Монте Карло (за патниците кои не одат на излет, поаѓањето е во договорено време со водичот од железничката станица во Ница).

14. Ден (Вторник) СКОПЈЕ

Пристигнување во доцните вечерни часови.

РЕДОВНИ ЦЕНИ

ЦЕНОВНИК ШПАНИЈА 2018

FORTUNA PROGRAMA

FORTUNA PROGRAMA

 

 

LLORET DE MAR

 

 

 

 

                                 

DON JUAN 3*, MONTANAMAR 3*, COPACABANA 3*, LA CAROLINA 3*, FERGUS FENALS MAR 3*, ...         50-500 м.од плажа  

ФОРТУНА 3*

MАЈ

ЈУНИ

ЈУЛИ

АВГУСТ

СЕПТ

ПОЛУПАНСИОН

30

6

13

20

27

4

11

18

25

1

8

15

22

29

5

12

По ЛИЦЕ во 1/2 соба

389

389

435

435

469

469

499

499

539

539

539

539

469

435

410

389

3-то и 4-то. ЛИЦЕ

349

349

389

389

419

419

449

449

475

475

475

475

419

389

370

349

Прво дете     2-10 г.

299

299

325

325

339

339

359

359

375

375

375

375

339

325

310

299

Второ дете     2-10 г.

299

299

325

325

339

339

359

359

375

375

375

375

339

325

310

299

Доплата за 7 ПОЛНИ ПАНСИОНИ: 25 евра возрасни / 15 евра деца

 

Доплата 1/1=290 евра

 

                                 

FORTUNA PROGRAMA                                                                   LLORET DE MAR

FENALS GARDEN 4*, PLAZA PARIS 4*, METROPOL 4*, DON JUAN PALACE 4* ……         50-500 м.од плажа

ФОРТУНА 4*

MАЈ

ЈУНИ

ЈУЛИ

АВГУСТ

СЕПТ

ПОЛУПАНСИОН

30

6

13

20

27

4

11

18

25

1

8

15

22

29

5

12

По ЛИЦЕ во 1/2 соба

419

419

485

485

550

550

579

589

599

599

599

599

529

469

459

439

3-то и 4-то. ЛИЦЕ

379

379

425

425

485

485

499

510

525

525

525

525

469

419

409

389

Прво дете     2-10 г.

310

310

350

350

385

385

399

399

410

410

410

410

369

339

335

325

Второ дете     2-10 г.

310

310

350

350

385

385

399

399

410

410

410

410

369

339

335

325

Доплата за 7 ПОЛНИ ПАНСИОНИ: 30 евра возрасни / 20 евра деца    

 

 

 

 

 

 

 

Во цената на аранжманот е вклучено

 • Високотуристички автобус со клима, ТВ, видео
 • 7 НП , 7ПП или 7ПА во Лорет де Мар во одбрана категорија на хотел и термин
 • 1НП на Азурен брег хотел со 2*/3*
 • 1НП во регија Венето во хотел со 2*/3*
 • Наш претставник во Лорет Де Мар
 • Организација и туристички придружник на патувањето

 

Во цената на аранжманот не е вклучено

 • Задолжително патничко осигурување
 • Факултативни излети
 • Девизен дел: 25 евра се плаќаат на водичот по пристигнување во Лорет де Мар, за трошоци на аранжманот на шпанската локална агенција. (Деца од 2 до 12 години плаќаат по 10 евра, а излетот Монако за деца од 2 до 12 е ГРАТИС)
 • Туристичка такса во Ница 95 денари по лице (се плаќа во Агенција)
 • Туристичка такса Италија 125 денари по лице (се плаќа во Агенција)
 • Туристичка такса Шпанија од 0,5 – 1 евро по лице на ден во зависност од категоријата на хотелот (се плаќа на рецепција во хотел)

ФАКУЛТАТИВНИ ИЗЛЕТИ

 • Монако, Кан и Антиб, Венеција, (вклучена повратна бродска карта)
 • Барселона – разглед, Барселона – шопинг, Камп Ноу, магични фонтани, Аквариум, Фигерас, музејот на Салвадор Дали, Емпуриа Брава, Фламенко вечер, Витешки борби,  Порт а Вентура, пакет Дискотеки…
 • Влезниците за излетите се плаќаат на лице место и не се вклучени во цената на излетот, освен каде што е наведено

Напомени

 • За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ
 • За реализација на аранжманот потребен е минимум од 45 патници
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс
 • 1 евро = 62 денари
 • Пасошот треба да важи минимум 3 месеци по завршувањето на патувањето
 • ЗА РЕЗЕРВАЦИИ СО ПОНИСКА ЦЕНА ПОТРЕБНА Е УПЛАТА НА 30% ОД ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ