Венеција

Опис на патувањето

08. Март (Четврток) СКОПЈЕ – ВЕНЕЦИЈА

Состанок  на групата на паркингот спроти хотелот „Holiday Inn“ во 14.00 часот. Тргнување за Венеција во 14.30 часот. Патувањето продолжува преку Србија, Хрватска и Словенија со попатни паузи за одмор. Ноќно возење.

09. Март (Петок) ВЕНЕЦИЈА

Пристигнување во предпладневните часови и сместување во хотел во Лидо ди Јесоло. Слободно време за одмор. Во пладневните часови поаѓање за Венеција. Факултативен разглед на Венеција со локален водич и прошетка по плоштадот “Сан Марко” истоимената црква, ќе се помине покрај Мостот на воздишки, каналот Гранде, Дуждевата палата, мостот Ријалто... Враќање во хотел во Лидо Ди Јесоло. Ноќевање.

10. Март (Сабота) ВЕНЕЦИЈА – ФИРЕНЦА

Појадок. Препорачуваме факултативна посета на главниот град на Тоскана и престолнината на ренесансата Фиренца. Разглед на градот: Црквата Санта Кроче, катедралата Дуомо, камбанаријата и крстилницата, палатата Векио и репликата на Микеланџеловиот Давид, Галеријата Уфици, мостот Понте Векио, палатата Пити... Враќање во хотел во вечерните часови. Ноќевање.

11. Март (Недела) ВЕНЕЦИЈА – ВЕРОНА – ПАЛМАНОВА - СКОПЈЕ

Појадок. Факултативна посета на Верона, град познат по приказната за Ромео и Јулија. Разгледување на Верона: плоштадите Бра, Ебре, Данте, куќата на Јулија, амфитеатарот… Во поплатдневните часови тргнување за Македонија со попатна посета на познатиот аутлет шопинг центар Палманова. Ноќно возење. Пристигнување во Скопје наредниот ден околу пладне.

 

Во цената на аранжманот е вклучено

 • Превоз со модерен туристички автобус на наведената релација
 • Сместување во Хотел Verdi 3* во Лидo ди Јесоло на база 2 ноќевања со појадок
 • Организација на аранжманот и придружник на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено

 • Карта за локален превоз – брод Пунта Сабиони – Венеција 15 евра
 • Факултативна посета на Фиренца 45 евра
 • Факултативна посета на Верона 10 евра
 • Влезници во локалитетите  
 • Патничко- здравствено осигурување

Напомени

 • За реализација на аранжманот потребен е минимум од 45 патници
 • За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ
 • Уплатата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
 • Пасошот треба да важи минимум 3 месеци од завршувањето на патувањето

Галерија

Препорачуваме

Рим

Сигурна реализација

Дубаи

Сигурна реализација

Москва и Ст. Петербург

Раскошна Русија

Убавата Галиција

Во подготовка